Nasıl Olunur

140- Türker Kılıç

Episode Summary

Beyin, beyin geliştiriciler, zihin, yaşam, yeni yaşam matematiği, felsefe, matematik, eğitim, gençler, yurtdışına gitmek ya da kalmak ve daha pek çok konu... Bu bölümde konuğum beyin cerrahı Prof. Dr. Türker Kılıç. O, Hacettepe, Marmara ve Harvard Üniversiteleri'nde eğitim almış, yurtdışında pek çok önemli üniversitede ders vermiş, bir ilacın bulunuşunda önemli bir rol oynamış, önce Avrupa, ardından Dünya Bilim ve Sanat Akademisi'ne seçilmiş bol ödüllü biri... Eğitim ve araştırma çalışmalarını sürdürdüğü Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin kurucu dekanı. Yılda 300'ün üzerinde de beyin ameliyatı yapıyor. Peki Türker Kılıç ile neler konuştuk? * Beyin nasıl zihin üretir? * En önemli beyin değiştiriciler kimler? * Dünya vatandaşı bir bilim insanı nasıl olunur? * Dünya vatandaşı bir bilim insanı olarak Türkiye'de kalmanın artıları ve eksileri Üniversiteli gençlerin zihin profilinin son yıllardaki değişimi. * Fikir coğrafyası ve akademik alandaki sığlığın tehlikeleri * İnsan, yaşamı boyunca kaç kez yaratıcılık için tam yoğunlaşma sağlar? Bu nasıl iyi kullanılır? Beyni geliştirmenin üç ana anahtarı nelerdir? * Beyin gelişmesi için en önemli aktiviteler nelerdir? * Beyin yedekleme mümkün mü? * Tüm dünyadan 110 bilim insanıyla birlikte yer aldığı bir çalışmanın sonuçları ışığında beyin-bağlantısallık ve yeni yaşam felsefesi.

Episode Notes

Beyin, beyin geliştiriciler, zihin, yaşam, yeni yaşam matematiği, felsefe, matematik, eğitim, gençler, yurtdışına gitmek ya da kalmak ve daha pek çok konu...

Bu bölümde konuğum beyin cerrahı Prof. Dr. Türker Kılıç. O, Hacettepe, Marmara ve Harvard Üniversiteleri'nde eğitim almış, yurtdışında pek çok önemli üniversitede ders vermiş, bir ilacın bulunuşunda önemli bir rol oynamış, önce Avrupa, ardından Dünya Bilim ve Sanat Akademisi'ne seçilmiş bol ödüllü biri... Eğitim ve araştırma çalışmalarını sürdürdüğü Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin kurucu dekanı. Yılda 300'ün üzerinde de beyin ameliyatı yapıyor.

Peki Türker Kılıç ile neler konuştuk?

* Beyin nasıl zihin üretir?

* En önemli beyin değiştiriciler kimler?

* Dünya vatandaşı bir bilim insanı nasıl olunur?

* Dünya vatandaşı bir bilim insanı olarak Türkiye'de kalmanın artıları ve eksileri

Üniversiteli gençlerin zihin profilinin son yıllardaki değişimi.

* Fikir coğrafyası ve akademik alandaki sığlığın tehlikeleri

* İnsan, yaşamı boyunca kaç kez yaratıcılık için tam yoğunlaşma sağlar? Bu nasıl iyi kullanılır?

Beyni geliştirmenin üç ana anahtarı nelerdir?

* Beyin gelişmesi için en önemli aktiviteler nelerdir?

* Beyin yedekleme mümkün mü?

* Tüm dünyadan 110 bilim insanıyla birlikte yer aldığı bir çalışmanın sonuçları ışığında beyin-bağlantısallık ve yeni yaşam felsefesi.